Vesmírné objevy, které vás ohromí
DÍL 2/3
Od založení NASA v roce 1958 astronauti přistáli na Měsíci; zaparkovaná vozítka na Marsu; objevil tisíce exoplanet – planet, které obíhají kolem hvězd mimo tuto sluneční soustavu; a vypustil vesmírný dalekohled tak výkonný, že dokáže zachytit detailní pohledy na Neptunovy prstence. Vědci mohou prozkoumat 95 % neviditelného prostoru složeného z temné energie, temné hmoty a temného záření.
OHROMUJÍCÍ VESMÍRNÉ OBJEVY
Velikost vesmíru je těžké odhadnout a rozpíná se ještě rychleji, než si vědci původně mysleli. I když lidé pravděpodobně nikdy nezmapují celý vesmír, nebrání jim to v jeho průzkumu.
Máme pro Vás ohromující vesmírné objevy. Seznam 28 ohromujících vesmírných objevů na základě archivů zpráv a zpráv NASA. Pokračujte ve čtení, abyste viděli, co vědci objevili – od dvojčat super-Země a Slunce až po první fotografii černé díry.
Planetární shluky
V roce 2018 planetární vědci oznámili, že našli důkazy pro „narůstání oblázků“, teorii, že shluky vesmírného prachu o velikosti golfového míčku se nahromadily a vytvořily malé planety zvané planetesimály během raných fází formování planet. Výsledky zveřejnil tým vědců z Astromaterials Research and Exploration Science Division v Johnsonově vesmírném středisku NASA v Houstonu a Amesově výzkumném středisku NASA v Mountain View v Kalifornii.
Kosmické mikrovlnné pozadí
Teorie velkého třesku tvrdí, že vesmír rychle explodoval do podoby před 13,8 miliardami let. Kosmické mikrovlnné pozadí (CMB), které se datuje asi 400 000 let po Velkém třesku, ukazuje teplo, které zde zůstalo. Přestože je záření příliš studené na to, aby jej lidé viděli, je viditelné na mikrovlnné části elektromagnetického spektra. CMB byl nalezen v roce 1965 výzkumníky z Bell Telephone Laboratories, ale v roce 2013 vědci použili družici Planck Evropské vesmírné agentury k měření záření, aby získali co nejlepší obrázek o zrodu vesmíru.
Také by se vám mohlo líbit: Nejlepší streamovací služby pro fotbal v roce 2021
Možnost života na Jupiterově měsíci
Ve studii zveřejněné v roce 2017 vědci oznámili důkazy o posunu tektonických desek na Jupiterově ledovém měsíci Europa, který má rovnováhu vodíku a kyslíku podobnou Zemi. Tato zjištění podporují možnost, že by Evropa mohla být pohostinná k životu. Oceán je zamrzlý v hloubce 10 mil, ale budoucí mise by se mohly pokusit zjistit, zda je vodní plocha pod povrchem dostatečně teplá, aby podporovala život.
Černé díry sající hvězdy
V roce 2015 událost narušení přílivu Assn-15lh, zachycená All Sky Automated Survey for Supernovae, vyzařovala světlo, které bylo 20krát jasnější než celý výstup Mléčné dráhy. Tým vědců vedený Giorgosem Leloudasem z Weizmann Institute of Science v Izraeli publikoval v roce 2016 článek vysvětlující, že exploze nebyla supernova, jak se původně myslelo, ale umírající hvězda, kterou vtáhla supermasivní rotující černá díra. . Tato zjištění ukazují, že na rozdíl od stacionárních černých děr, které mohou ovlivňovat pouze hvězdy v jejich horizontu událostí, rotující černé díry mohou vtáhnout ven nebeská tělesa.
Sluneční dvojčata
Studie publikovaná v roce 2017 vědci z Kalifornské univerzity a Smithsonian Astrophysical Observatory uvedla, že téměř všechny hvězdy podobné Slunci jsou vytvořeny s protějškem, včetně hvězdy v této sluneční soustavě. Teoretický sourozenec Slunce, známý jako Nemesis, s největší pravděpodobností odplul před miliony let.
Nánosy ledu na Marsu
V roce 2016 byla na Marsu objevena ledová vrstva větší než Nové Mexiko. Vrstva, která leží někde pod 3 až 33 stopami půdy, je považována za dostupné místo pro budoucí průzkum. Vědce, kteří tento objev učinili, vedla Cassie Stuurmanová z Ústavu geofyziky na Texaské univerzitě.
Teorie synestie
Asi před 4,5 miliardami let mohla být Země „synestií“, krátkodobou horkou hmotou, která může mít tvar koblihy, podle studie z roku 2017 v Journal of Geophysical Research: Planets. Vědci se domnívají, že tyto nebeské objekty vznikají po srážce dvou těles o velikosti planety, což může být způsob, jakým vznikl Měsíc.
Voda na měsíci
NASA objevila vodu na sluncem zalitém povrchu Měsíce, čímž přidala k záhadě měsíčního povrchu zajímavé nové informace. Vědci našli definitivní důkazy o ledu na severním a jižním pólu Měsíce v roce 2018, ale nová zjištění potvrzují přítomnost molekul vody – stejné H2O, jakou známe na Zemi. Objev byl učiněn pomocí Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA) NASA, upraveného tryskového letadla Boeing 747SP s výkonným dalekohledem, který zachytil vlnovou délku molekul vody v měsíčním kráteru Clavius.
Supermasivní černá díra
V roce 2018 zveřejnili vědci z Australian National University data o masivní, rychle rostoucí černé díře. Předpokládá se, že je stará více než 12 miliard let, má více než 20 miliard sluncí a roste rychlostí, která se dříve považovala za nemožnou. Tento objev by mohl poskytnout lepší pohled na Velký třesk.
POKRAČOVÁNÍ V PŘÍŠTÍM ČÍSLE
Comentarios