Vesmírné objevy, které vás ohromí
( díl 1 / 3 )
Vesmírné objevy jsou ukázkou nesmírné lidské důvtipnosti a intelektu a přes to velmi často unikají pozornosti médií a obecnému povědomí.
Od založení NASA v roce 1958 astronauti přistáli na Měsíci; zaparkovaná vozítka na Marsu; objevil tisíce exoplanet – planet, které obíhají kolem hvězd mimo tuto sluneční soustavu; a vypustil vesmírný dalekohled tak výkonný, že dokáže zachytit detailní pohledy na Neptunovy prstence. Vědci mohou prozkoumat 95 % neviditelného prostoru složeného z temné energie, temné hmoty a temného záření.
28 OHROMUJÍCÍCH OBJEVŮ
Velikost vesmíru je těžké odhadnout a rozpíná se ještě rychleji, než si vědci původně mysleli. I když lidé pravděpodobně nikdy nezmapují celý vesmír, nebrání jim to v jeho průzkumu.
Máme pro Vás seznam 28 ohromujících vesmírných objevů na základě archivů zpráv a zpráv NASA. Pokračujte ve čtení, abyste viděli, co vědci objevili – od dvojčat super-Země a Slunce až po první fotografii černé díry.
SUPER ZEMĚ
Exoplanetu o hmotnosti téměř trojnásobku hmotnosti Země objevila v roce 2017 A. Suárez Mascareño a její tým pomocí spektrografu HARPS-N na Telescopio Nazionale Galileo u pobřeží Španělska. Tato „super-Země“ je vzdálená 21 světelných let a svou trpasličí hvězdu M oběhne za pouhé dva týdny.
Vědci sledují tyto běžné typy planet jako možnost života.
LEDOVÉ SOPKY
Mise NASA Dawn v roce 2015 našla jedinou horu ve tvaru sopky poblíž rovníku trpasličí planety Ceres. NASA oznámila, že hora, pojmenovaná Ahuna Mons, pravděpodobně vznikla jako kryovulkán, který uvolňuje mrazivou slanou vodu – někdy smíchanou s bahnem místo roztavené horniny, jako zemská sopka.
OBYVATELNÉ PLANETY
V roce 2017 objevil Xavier Bonfils z Institutu planetologie a astrofyziky v Grenoblu a University of Grenoble Alpes ve Francii exoplanetu o velikosti Země, Ross 128b. Toto by mohla být planeta nejblíže naší sluneční soustavě, která je potenciálně obyvatelná.
V roce 2022 mezinárodní vědci pod vedením Univerzity v Lutychu v Belgii objevili další planetu podobnou super-zemi nazvanou LP 890-9c – také známou jako SPECULOOS-2c – která může mít také podmínky vhodné pro podporu života. SPECULOOS-2c je mnohem dále než Ross 128b, je o 40 % větší než Země a obíhá mnohem blíže ke svému slunci; jeho slunce je však více než šestkrát menší než naše a má poloviční teplotu, takže podle vědců tam mohou velmi dobře existovat podmínky, které podporují život.
Vzhledem k tomu, že technologie neustále posouvá to, co vědci mohou vidět v našem vesmíru i mimo něj, budou objevy, jako je tento, pravděpodobně stále běžnější.
Kaňony naplněné kapalinou na Titanu
V roce 2013 našla sonda Cassini od NASA hluboké kaňony široké asi půl míle na Saturnově měsíci Titan. Tyto útvary podobné Grand Canyonu jsou naplněny kapalnými uhlovodíky. Bylo to poprvé, kdy vědci našli důkazy o kanálech naplněných kapalinou a kaňonech na Titanu.
Ultra-masivní černé díry
Černé díry jsou neviditelné části vesmíru vytvořené, když hvězda zemře. Jejich gravitační síla je tak silná, že pohltí hmotu i světlo. Rentgenový dalekohled NASA Chandra nedávno našel "ultramasivní" černé díry, které jsou 10krát větší, než se původně předpokládalo, a rostou rychleji než hvězdy v příslušných galaxiích. Zjištění pocházejí od astrofyziků z University of Montreal a Institute of Space Sciences ve Španělsku, kteří zkoumali 72 galaxií, z nichž všechny měly ve svém středu supermasivní černé díry – což má většina galaxií.
Srážka neutronových hvězd
Vědci zachytili dvě neutronové hvězdy, které do sebe narazily v roce 2017. Když hvězdě dojde energie, zhroutí se do sebe, výsledkem je buď neutronová hvězda, nebo černá díra. Objev odhalil, že tyto vysoce výkonné dopady nejen produkují gravitační vlny, které způsobují vlnění v časoprostoru, ale mají za následek těžké prvky, jako je zlato a platina.
Tsunami na Marsu
Výzkum financovaný NASA zveřejněný v roce 2016 ukázal, že břehy umístěné pod povrchem Marsu byly vytvořeny dvěma mega-tsunami. Zjištění podporují teorii, že rudá planeta měla kdysi pod pouštním povrchem oceán.
Kometa chrlící alkohol
V roce 2015 tým vědců vedený Nicolasem Biverem z pařížské observatoře ve Francii oznámil, že kometa Lovejoy zanechala stopu etylalkoholu, což je totéž, co se nachází v chlastu. Tým našel důkazy o 21 organických molekulách, včetně typu cukru. Nalezení organických materiálů v kometách podporuje teorii, že tyto nebeské objekty mohly obsahovat prvky vytvářející život.
Planetární shluky
V roce 2018 planetární vědci oznámili, že našli důkazy pro „narůstání oblázků“, teorii, že shluky vesmírného prachu o velikosti golfového míčku se nahromadily a vytvořily malé planety zvané planetesimály během raných fází formování planet. Výsledky zveřejnil tým vědců z Astromaterials Research and Exploration Science Division v Johnsonově vesmírném středisku NASA v Houstonu a Amesově výzkumném středisku NASA v Mountain View v Kalifornii.
Comentarios