je zastřešujícím paradigmatem Organizace spojených národů. Koncept udržitelného rozvoje byl ve zprávě Bruntlandské komise z roku 1987 popsán jako: „Rozvoj, který splňuje potřeby současnosti, aniž by ohrozil schopnost budoucích generací uspokojovat své vlastní potřeby“.
Udržitelný rozvoj je způsob rozvoje lidské společnosti, který uvádí v soulad hospodářský a společenský pokrok s plnohodnotným zachováním životního prostředí.
HLAVNÍ CÍLE
Mezi hlavní cíle udržitelného rozvoje patří:
zachování životního prostředí budoucím generacím, v co nejméně pozměněné podobě,
z hospodářského hlediska je hlavní snahou vytvářet svět bez konzumu (spotřeby), tedy vytvářet čím dál kvalitnější produkty, které umožní trvalý blahobyt (trvalá udržitelnost), a v sociální oblasti jde o podporu komunitního života a tvořit sociální stát směřující k sociální spravedlnosti a starostlivosti.
Udržitelný rozvoj je tedy postaven na sociálním, ekonomickém a environmentálním pilíři, jimž by měl být věnován stejný podíl. V současné době se chybně spojuje udržitelný rozvoji pouze s environmentálním pilířem. Zároveň jak environmentální, tak sociální pilíř bohužel dosud zůstávají upozaděny kvůli hospodářskému rozvoji.
ZÁKLADNÍ OBLASTI
-
společnost,
-
životní prostředí,
-
kulturu a
-
ekonomiku
které jsou vzájemně propojené, nikoli oddělené. Udržitelnost je paradigma pro uvažování o budoucnosti, ve které jsou environmentální, společenské a ekonomické aspekty vyváženy ve snaze o lepší kvalitu života. Prosperující společnost se například spoléhá na zdravé životní prostředí, které svým občanům poskytuje potraviny a zdroje, nezávadnou pitnou vodu a čistý vzduch.
CO JE CO
-
Někdo by se mohl zeptat, jaký je rozdíl mezi udržitelným rozvojem a udržitelností?
-
-
Udržitelnost je často považována za dlouhodobý cíl
-
(tj. udržitelnější svět),
-
-
udržitelný rozvoj se týká procesů a cest k jeho dosažení
-
např. udržitelné zemědělství a lesnictví,
-
udržitelná výroba a spotřeba,
-
dobrá vláda,
-
výzkum a technologie,
-
vzdělávání a školství