ZAHRADNÍ listy
ZMĚNY KLIMATU
ZMĚNY KLIMATU
Co je změna klimatu?
Změna klimatu se týká dlouhodobých změn teplot a vzorců počasí. Takové posuny mohou být přirozené v důsledku změn sluneční aktivity nebo velkých sopečných erupcí. Od roku 1800 jsou však hlavní hybnou silou změny klimatu lidská činnost, především kvůli spalování fosilních paliv, jako je uhlí, ropa a plyn.
FOSILNÍ PALIVA A ZMĚNY KLIMATU
Spalování fosilních paliv vytváří emise skleníkových plynů, které působí jako přikrývka obalená kolem Země, zachycují sluneční teplo a zvyšují teploty. Mezi hlavní skleníkové plyny, které způsobují změnu klimatu, patří:
oxid uhličitý a
metan.
Ty pocházejí například:
z používání benzínu pro pohon auta nebo
uhlí pro vytápění budovy.
Vyklízení půdy a kácení lesů také uvolňuje oxid uhličitý.
Zemědělství, těžba ropy a zemního plynu jsou hlavními zdroji emisí metanu.
Energetika, průmysl, doprava, budovy, zemědělství a využívání půdy patří mezi hlavní sektory způsobující skleníkové plyny.
ZMĚNY KLIMATU - DŮSLEDEK LIDSKÉ ČINNOSTI
Klimatologové prokázali, že
za prakticky veškeré globální oteplování za posledních 200 let jsou zodpovědní lidé.
Lidské aktivity, jako jsou ty, které byly zmíněny výše, způsobují skleníkové plyny, které ohřívají svět rychleji než kdykoli během posledních nejméně dvou tisíc let.
Průměrná teplota zemského povrchu je nyní asi o 1,1 °C teplejší než na konci 19. století (před průmyslovou revolucí) a teplejší než kdykoli za posledních 100 000 let. Poslední dekáda (2011–2020) byla nejteplejší v historii a každá z posledních čtyř dekád byla teplejší než kterákoli předchozí dekáda od roku 1850.
DOPADY A DŮSLEDKY
Mnoho lidí si myslí, že změna klimatu znamená hlavně vyšší teploty. Ale nárůst teploty je jen začátek příběhu. Protože Země je systém, kde je vše propojeno, změny v jedné oblasti mohou ovlivnit změny ve všech ostatních.
Mezi důsledky změny klimatu nyní patří mimo jiné
intenzivní sucha, nedostatek vody, vážné požáry,
stoupající hladina moří, záplavy, tání polárního ledu, katastrofické bouře a úbytek biologické rozmanitosti.