top of page
ZMENY_KLIMATU3_edited_edited.jpg
ZAHRADNÍ  listy
< Back

GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ

Globalni oteplovani

GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ



Globální oteplování je dlouhodobé zahřívání zemského povrchu

pozorované od předindustriálního období (mezi lety 1850 a 1900) v důsledku lidských činností, především spalování fosilních paliv, které zvyšuje hladiny skleníkových plynů zachycujících teplo v zemské atmosféře. Tento termín není zaměnitelný s termínem „změna klimatu“.



CO JE TEDY GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ



Tento graf ilustruje změnu globální povrchové teploty ve srovnání s průměrnými teplotami v letech 1951–1980, přičemž rok 2020 je statisticky nejteplejší v historii (zdroj: Goddardův institut pro vesmírné studie NASA).


Globální oteplování je dlouhodobé zahřívání zemského povrchu.

Odhaduje se, že od předindustriálního období lidská činnost zvýšila průměrnou globální teplotu Země o přibližně 1 stupeň Celsia (1,8 stupně Fahrenheita), což je číslo, které se v současnosti zvyšuje o více než 0,2 stupně Celsia (0,36 stupně Fahrenheita) za desetiletí. Současný trend oteplování je jednoznačně výsledkem lidské činnosti od 50. let 20. století a po tisíciletí postupuje nebývalým tempem.



KLÍČOVÉ INFORMACE


Globální průměrná povrchová teplota Země v roce 2020 statisticky souvisela s rokem 2016 jako nejteplejším rokem v historii, což pokračuje v dlouhodobém trendu oteplování způsobeného lidskou činností.




Tento graf ukazuje změnu globální povrchové teploty ve srovnání s dlouhodobým průměrem od roku 1951 do roku 1980. Rok 2020 se statisticky shodoval s rokem 2016 jako nejteplejší rok v záznamech od začátku vedení záznamů v roce 1880 (zdroj: NASA/GISS). Analýzy NASA obecně odpovídají nezávislým analýzám připraveným Národním úřadem pro oceán a atmosféru (NOAA) a dalšími institucemi.


Zobrazené údaje jsou nejnovější dostupné, každoročně aktualizované.




bottom of page