VRCHOL TĚŽBY UHLÍ
Vrchol těžby označuje:časový bod, kdy dojde v oblasti k největší produkci těžby, přičemž produkce v následujících letech klesá.
Uhlí vrchol je vrchol spotřeby nebo produkce uhlí lidskou komunitou. Vrchol podílu uhlí na globálním energetickém mixu byl v roce 2008, kdy uhlí představovalo 30 % celosvětové produkce energie.
MIX SPOTŘEBY
Spotřeba uhlí klesá ve Spojených státech a v Evropě, stejně jako ve vyspělých ekonomikách v Asii.
Spotřeba však stále roste v zemích jako Čína, Indonésie, Indie, Rusko a Austrálie, které kompenzují poklesy v jiných regionech.
Globální spotřeba uhlí dosáhla v roce 2022 historicky nejvyššího objemu 8,3 miliardy tun.
Celosvětová poptávka po uhlí zůstane v roce 2023 na rekordních úrovních.
ŠPIČKA TĚŽBY UHLÍ
Špičkové uhlí může být poháněno špičkovou poptávkou nebo špičkovou nabídkou. Historicky se široce věřilo, že strana nabídky nakonec požene uhlí ve špičce kvůli vyčerpání zásob uhlí. Od rostoucích globálních snah o omezení změny klimatu je však uhlí v mnoha zemích poháněno poptávkou. To je způsobeno z velké části rychlým rozvojem zemního plynu a obnovitelné energie. Mnoho zemí se zavázalo k postupnému vyřazení uhlí, přestože se odhaduje, že zásoby uhlí mají kapacitu na staletí při současné úrovni spotřeby.
NESTABILNÍ TRENDY
Přestože zásoby uhlí zůstávají bohaté, spotřeba uhlí v mnoha zemích klesla.
V roce 2016
Skotsko uzavřelo svou poslední uhelnou elektrárnu, což bylo přizpůsobeno nárůstu výroby jaderné energie (na 42,8 % výkonu v roce 2016). Skotská obnovitelná energie tvořila 42,9 % produkce v roce 2016.
odborníci odhadli, že Čína, největší světový spotřebitel uhlí, dosáhla vrcholu uhlí v roce 2013 a že svět možná překonal uhelný vrchol.
V roce 2017
však poprvé za čtyři roky vzrostla poptávka po uhlí.
NEJVĚTŠÍ SPOTŘEBITELÉ
Ačkoli Hubbertova analýza v roce 1956 předpokládala, že celková těžba dosáhne vrcholu asi v roce 2150, záznamy ukazují, že těžba dosáhla
energetického vrcholu v roce 1998 a
množstevního vrcholu v roce 2008.
ČÍNA - představovala 50,0 procenta světové spotřeby uhlí. Čínská spotřeba uhlí klesla v letech 2014 a 2015. Poslední předchozí pokles spotřeby čínského uhlí byl v letech 1997 a 1998. Zatímco spotřeba v Číně a Spojených státech v roce 2015 klesla,
INDIE - nadále rostla a v roce 2015 Indie překonala Spojené státy americké a staly se druhým největším světovým spotřebitelem uhlí.
USA
Těžba uhlí v USA vyvrcholila během 1. světové války, poté prudce klesla během depresí ve 30. letech 20. století. Těžba uhlí opět vyvrcholila ve 40. letech 20. století, poté během 50. let klesala.] Poté těžba uhlí ožila a od roku 1962 do roku 2008 měla téměř kontinuálně rostoucí trend a překonala předchozí vrcholy. Těžba v roce 2008 byla rekordních 1,17 miliardy malých tun. Antracitové uhlí s vysokým BTU dosáhlo vrcholu v roce 1914 a kleslo ze 44 milionů tun v roce 1950 na 1,6 milionů tun v roce 2007. Těžba černého uhlí od roku 1990 rovněž klesá. Mezera byla zaplněna velkým nárůstem těžby subbituminózního uhlí .[20] V roce 2009 byla ve vědeckých časopisech o uhelné geologii publikována komplexní analýza historických trendů těžby uhlí a odhadů zásob uhlí v USA spolu s možným výhledem do budoucna.
HUBBERTOVA TEORIE
Podle Hubbertovy vrcholové teorie M. Kinga Hubberta je uhelný vrchol bodem, ve kterém je dosaženo maximální globální rychlosti produkce uhlí, po které podle teorie rychlost produkce vstoupí do konečného poklesu. Uhlí je fosilní palivo vytvořené z rostlinné hmoty v průběhu milionů let. Je to omezený zdroj, a proto je považován za neobnovitelný zdroj energie.
Existují dva různé možné vrcholy:
jeden měřený hmotností (tj. metrické tuny) a
druhý energetickým výdejem (tj. petajouly).
Hubbert dospěl k závěru, že každá ropná oblast a národ má zvonovitou křivku vyčerpání. Tuto otázku však původně položil William Stanley Jevons ve své knize The Coal Question v roce 1865.
Hubbert poznamenal, že těžba uhlí ve Spojených státech rostla exponenciálně o 6,6 % ročně od roku 1850 do roku 1910. Poté se růst vyrovnal. Došel k závěru, že žádný omezený zdroj nemůže udržet exponenciální růst. V určitém okamžiku bude muset rychlost těžby dosáhnout vrcholu a poté klesat, dokud nebude zdroj vyčerpán. Předpokládal, že vynesená rychlost extrakce v závislosti na čase ukáže křivku ve tvaru zvonu, která bude klesat stejně rychle, jako by stoupala.
Hubbert použil své pozorování těžby uhlí v USA k předpovědi chování ropného zlomu.
Hubbertova linearizace využívající roční míry produkce má slabiny pro výpočet špičkového uhlí, protože poměr signálu k šumu je u dat z těžby uhlí ve srovnání s těžbou ropy nižší.