VRCHOL TĚŽBY PLYNU
Zemní plyn je fosilní palivo vytvořené z rostlinné hmoty v průběhu milionů let. získaný z fosilních paliv je neobnovitelným zdrojem energie; metan však může být obnovitelný v jiných formách, jako je bioplyn.
PRODUKCE
10 největších světových producentů zemního plynu tvoří asi 73 % celkové produkce. Největší producenti zemního plynu jsou
USA s podílem 23,1 %
Rusko s globálním podílem na produkci 17,4 %.
Írán s globálním podílem na produkci 6,4 %.
VRCHOL POPTÁVKY
Vrchol těžby plynu označuje časový bod, kdy dojde v oblasti k největší produkci těžby, přičemž produkce v následujících letech klesá. Ačkoli poptávka vrcholí ve Spojených státech a v Evropě, nadále celosvětově roste díky spotřebitelům v Asii a zejména v Číně
VRCHOL UŽ BYL ČI TEPRVE BUDE?
Vrchol uhlí byl v roce 2013 a ropný zlom podle předpovědi nastane před vrcholem plynu.
Množství prognóz k datu Vrcholu těžby plynu osciluje mezi roky 2019 až po suproptimistickou variantu, která Vrchol těžby zemního plynu klade do roku 2030.
ŠPIČKOVÝ PLYN
je rok, ve kterém bude dosažena maximální globální míra produkce zemního plynu (fosilního plynu), po níž míra produkce vstoupí do konečného poklesu.
Koncept špičkového plynu vyplývá z Hubbertovy vrcholové teorie, která je nejčastěji spojována s ropným zlomem. Hubbert viděl plyn, uhlí a ropu jako přírodní zdroje, z nichž každý dosáhne vrcholu v produkci a nakonec dojde pro region, zemi i celý svět.
CO BUDE PO VRCHOLU
Problémy spojené s obdobím po dosažení Vrcholu těžby :Průměrná kvalita zpracovaného zemního plynu bude celosvětově klesat. Rentabilita těžby se bude snižovat s ohledem na těžbu v těžko přístupných lokalittách s chybějící infrastrukturou Zvýšené náklady budou generovány potřebou průzkumu a hledání nových nalezišť. Těžba se bude rozšiřovat do vdálenějších lokalit a zároveň se snahou těžit z hlubších ložisek.