ROVNOST POHLAVÍ
Cíl 5: Dosáhnout rovnosti pohlaví a postavení všech žen a dívek
Rovnost pohlaví není jen základním lidským právem, ale nezbytným základem pro mírový, prosperující a udržitelný svět.
V posledních desetiletích došlo k pokroku, ale svět není na cestě k dosažení genderové rovnosti do roku 2030.
Ženy a dívky představují polovinu světové populace, a tedy i polovinu jejího potenciálu. Ale genderová nerovnost všude přetrvává a stagnuje společenský pokrok.
NEROVNOSTI
V průměru ženy na trhu práce vydělávají celosvětově stále o 23 procent méně než muži a ženy tráví asi třikrát více hodin neplacenými domácími a pečovatelskými pracemi než muži.
Sexuální násilí a vykořisťování, nerovné rozdělení neplacené péče a domácí práce a diskriminace ve veřejných funkcích, to vše zůstává obrovskými překážkami. Všechny tyto oblasti nerovnosti zhoršila pandemie COVID-19: došlo k prudkému nárůstu zpráv o sexuálním násilí, ženy přijaly více pečovatelské práce kvůli uzavření škol a 70 % zdravotnických a sociálních pracovníků na celém světě tvoří ženy.
Při současném tempu bude podle odhadů trvat 300 let, než skončí dětské sňatky, 286 let, než se odstraní mezery v právní ochraně a odstraní diskriminační zákony, 140 let, aby ženy byly rovnoměrně zastoupeny na mocenských a vedoucích pozicích na pracovišti, a 47 let. let dosáhnout rovného zastoupení v národních parlamentech.
Politické vedení, investice a komplexní politické reformy jsou zapotřebí k odstranění systémových překážek k dosažení cíle 5 Rovnost žen a mužů je průřezovým cílem a musí se na ni zaměřit národní politika, rozpočty a instituce.
Jak velký pokrok jsme udělali?
Mezinárodní závazky prosazovat rovnost žen a mužů přinesly zlepšení v některých oblastech: sňatky dětí a mrzačení ženských pohlavních orgánů (FGM) v posledních letech poklesly a zastoupení žen na politické scéně je vyšší než kdykoli předtím. Ale příslib světa, ve kterém se každá žena a dívka těší plné genderové rovnosti a kde byly odstraněny všechny právní, sociální a ekonomické překážky bránící jejich posílení, zůstává nenaplněn. Ve skutečnosti je tento cíl pravděpodobně ještě vzdálenější než dříve, protože ženy a dívky jsou tvrdě zasaženy pandemií COVID-19.
Jsou to nějaké další problémy související s pohlavím?
Ano. Téměř polovina vdaných žen na celém světě postrádá rozhodovací pravomoci ohledně svého sexuálního a reprodukčního zdraví a práv. 35 % žen ve věku 15–49 let zažilo fyzické a/nebo sexuální násilí ze strany intimního partnera nebo sexuální násilí nepartnera.1 ze 3 dívek ve věku 15–19 let zažilo nějakou formu mrzačení/řezání ženských pohlavních orgánů ve 30. země v Africe a na Středním východě, kde je škodlivá praktika nejčastější s vysokým rizikem prodlouženého krvácení, infekce (včetně HIV), porodních komplikací, neplodnosti a smrti.
Tento typ násilí nepoškozuje pouze jednotlivé ženy a dívky; podkopává také celkovou kvalitu jejich života a brání jejich aktivnímu zapojení do společnosti.
Proč by mi měla na rovnosti pohlaví záležet?
Bez ohledu na to, kde žijete, je rovnost pohlaví základním lidským právem. Prosazování rovnosti žen a mužů je zásadní pro všechny oblasti zdravé společnosti, od snižování chudoby po podporu zdraví, vzdělání, ochrany a blaha dívek a chlapců.