top of page

PRŮMYSLOVÉ INOVACE

9/10

Čeněk Pekař, 28.03.22 , rev: 19.9.23

INOVACE

Cíl 9 se snaží vybudovat odolnou infrastrukturu, podporovat udržitelnou industrializaci a podporovat inovace.


Hospodářský růst, sociální rozvoj a opatření v oblasti klimatu silně závisí na investicích do infrastruktury, udržitelného průmyslového rozvoje a technologického pokroku.



VÝZVY A PŘÍLEŽITOSTI

Tváří v tvář rychle se měnícímu globálnímu ekonomickému prostředí a rostoucím nerovnostem musí udržitelný růst zahrnovat industrializaci, která za prvé zpřístupňuje příležitosti všem lidem a za druhé je podporována inovacemi a odolnou infrastrukturou.


Ještě před vypuknutím pandemie COVID-19 celosvětová výroba – považovaná za motor celkového ekonomického růstu – neustále klesá kvůli clům a obchodnímu napětí. Pokles výroby způsobený pandemií dále způsobil vážné dopady na globální ekonomiku.

Důvodem je především vysoká inflace, šoky v cenách energií, přetrvávající výpadky v dodávkách surovin a meziproduktů a globální ekonomické zpomalení.



Zatímco nejméně rozvinuté země v Asii dosáhly značného pokroku, africké nejméně rozvinuté země by musely změnit současnou trajektorii a výrazně urychlit pokrok, aby dosáhly cíle do roku 2030. Průmyslová odvětví se střední a vysokou úrovní technologií však vykazovala silné tempo růstu.



MÍRA POKROKU

Jak velký pokrok jsme udělali?

Od roku 2022 bylo 95 procent světové populace v dosahu mobilní širokopásmové sítě, ale některé oblasti zůstávají nedostatečně pokryty.



Globální investice do výzkumu a vývoje – stejně jako financování ekonomické infrastruktury v rozvojových zemích – se zvýšily a působivého pokroku bylo dosaženo v oblasti mobilního připojení, kdy téměř celá světová populace (97 procent) žije v dosahu mobilního mobilního signálu.



CO DÁL

Co je potřeba udělat?

Investice do infrastruktury – doprava, zavlažování, energie a informační a komunikační technologie – jsou zásadní pro dosažení udržitelného rozvoje a posílení postavení komunit v mnoha zemích.


Pro dosažení cíle 9 do roku 2030 je rovněž nezbytné podporovat nejméně rozvinuté země, investovat do pokročilých technologií, snížit emise uhlíku a zvýšit mobilní širokopásmový přístup.



Proč bych se měl starat?

Inkluzivní a udržitelná industrializace spolu s inovacemi a infrastrukturou může uvolnit dynamické a konkurenční ekonomické síly, které vytvářejí zaměstnanost a příjem. Hrají klíčovou roli při zavádění a podpoře nových technologií, usnadňují mezinárodní obchod a umožňují efektivní využívání zdrojů.



Růst nových průmyslových odvětví znamená pro mnohé z nás zlepšení životní úrovně. Pokud průmyslová odvětví usilují o udržitelnost, bude mít tento přístup pozitivní vliv na životní prostředí.



Jaká je cena nečinnosti?

Cena je strmá. Skoncovat s chudobou by bylo obtížnější, vzhledem k úloze průmyslu jako hlavní hybné síly globální rozvojové agendy k vymýcení chudoby a podpoře udržitelného rozvoje. Neschopnost zlepšit infrastrukturu a podporovat technologické inovace by se navíc mohla promítnout do špatné zdravotní péče, nedostatečné hygieny a omezeného přístupu ke vzdělání.



WIKI_edited.png
bottom of page