NEROVNOST
Cíl 10: Snížit nerovnost v rámci zemí a mezi nimi
Nerovnost ohrožuje dlouhodobý sociální a ekonomický rozvoj, poškozuje snižování chudoby a ničí pocit naplnění a vlastní hodnoty lidí.
PŘÍČINY A DŮSLEDKY
Příjmy nejchudších 40 procent populace rostly ve většině zemí rychleji, než je celostátní průměr. Ale objevující se, ale neprůkazné důkazy naznačují, že COVID-19 mohl narušit tento pozitivní trend klesající nerovnosti v rámci země.
Pandemie způsobila největší nárůst nerovnosti mezi zeměmi za tři desetiletí. Snížení nerovnosti v rámci zemí i mezi nimi vyžaduje spravedlivé rozdělování zdrojů, investice do vzdělávání a rozvoje dovedností, provádění opatření sociální ochrany, boj proti diskriminaci, podporu marginalizovaných skupin a podporu mezinárodní spolupráce pro spravedlivý obchod a finanční systémy.
DŮVODY
Proč potřebujeme snižovat nerovnosti?
Nerovnosti založené na příjmu, pohlaví, věku, zdravotním postižení, sexuální orientaci, rase, třídě, etnickém původu, náboženství a příležitostech nadále přetrvávají po celém světě.
Nerovnost ohrožuje dlouhodobý sociální a ekonomický rozvoj, poškozuje snižování chudoby a ničí pocit naplnění a vlastní hodnoty lidí. To zase může plodit kriminalitu, nemoci a zhoršování životního prostředí.
Nemůžeme dosáhnout udržitelného rozvoje a učinit planetu lepší pro všechny, pokud lidé nebudou mít šanci na lepší život.
PŘÍKLADY NEROVNOSTI
Jaké jsou příklady nerovnosti?
Ženy a děti,
které nemají přístup ke zdravotní péči, umírají každý den na nemoci, kterým lze předejít, jako jsou spalničky a tuberkulóza nebo při porodu.
Starší lidé, migranti a uprchlíci čelí nedostatku příležitostí a diskriminaci – což je problém, který se týká všech zemí na světě. Jedna z pěti osob uvedla, že byla diskriminována alespoň z jednoho důvodu diskriminace zakázaného mezinárodním právem v oblasti lidských práv.
Každý šestý člověk na celém světě zažil nějakou formu diskriminace, přičemž ženy a osoby se zdravotním postižením byly neúměrně postiženy.
Diskriminace má mnoho prolínajících se forem, od náboženství, etnické příslušnosti až po pohlaví a sexuální preference, což poukazuje na naléhavou potřebu opatření k řešení jakéhokoli druhu diskriminačních praktik a projevů nenávisti.
ŘEŠENÍ
Jak řešíme diskriminaci?
V dnešním světě jsme všichni propojeni. Problémy a výzvy jako chudoba, změna klimatu, migrace nebo hospodářské krize se nikdy neomezují pouze na jednu zemi nebo region. I v nejbohatších zemích stále žijí komunity v naprosté chudobě.
Nejstarší demokracie stále zápasí s rasismem, homofobií a transfobií a náboženskou nesnášenlivostí. Globální nerovnost se týká nás všech, bez ohledu na to, kdo jsme nebo odkud jsme.
Můžeme dosáhnout rovnosti pro všechny?
Může – a mělo by být – dosaženo, aby byl zajištěn důstojný život pro všechny. Politické, hospodářské a sociální politiky musí být univerzální a musí věnovat zvláštní pozornost potřebám znevýhodněných a marginalizovaných komunit.
CO MŮŽEME DĚLAT
Snížení nerovnosti vyžaduje transformační změnu. Je třeba vyvinout větší úsilí k vymýcení extrémní chudoby a hladu a více investovat do zdravotnictví, vzdělání, sociální ochrany a důstojných pracovních míst, zejména pro mladé lidi, migranty a uprchlíky a další zranitelné komunity.
V rámci zemí je důležité posílit a podporovat inkluzivní sociální a ekonomický růst. Můžeme zajistit rovné příležitosti a snížit nerovnosti v příjmech, pokud odstraníme diskriminační zákony, zásady a praktiky.
Mezi zeměmi musíme zajistit, aby rozvojové země byly lépe zastoupeny v rozhodování o globálních otázkách, aby řešení mohla být efektivnější, důvěryhodnější a odpovědnější.
Vlády a další zúčastněné strany mohou také podporovat bezpečnou, pravidelnou a odpovědnou migraci, a to i prostřednictvím plánovaných a dobře řízených politik, pro miliony lidí, kteří opustili své domovy a hledají lepší život kvůli válce, diskriminaci, chudobě, nedostatku příležitostí a dalším hnacím motorům. migrace.