top of page

PROBLEMATIKA HLADU

2/10

Čeněk Pekař, 28.03.22 , rev: 19.9.23

HLAD


Martin Luther King Jr.  jedna z mnoha politických osobností 20. století, která považovala za důležité bojovat proti hladu, pronesl toto: "Až umřu, nestavte mi pomník. Nedělejte mi tituly z velkých univerzit. Jen se oblékněte nazí. Řekni, že jsem se pokusil ubytovat bezdomovce. Ať lidé říkají, že jsem se pokusil nakrmit hladové.“



DEFINICE HLADU

V politice, humanitární pomoci a společenských vědách je hlad definován jako stav, kdy člověk nemá fyzické nebo finanční schopnosti jíst dostatečné množství jídla, aby pokryl základní nutriční potřeby po delší dobu. V oblasti úlevy od hladu se termín hlad používá ve smyslu, který přesahuje běžnou touhu po jídle, kterou zažívají všichni lidé. Nejextrémnější forma hladu, kdy je rozšířená podvýživa a kdy lidé začali umírat hlady kvůli nedostatku přístupu k dostatečnému, výživnému jídlu, vede k vyhlášení hladomoru.



V průběhu historie

část světové populace často trpěla trvalými obdobími hladu. V mnoha případech byl hlad výsledkem přerušení dodávek potravin způsobených válkou, morem nebo nepříznivým počasím. V desetiletích následujících po druhé světové válce technologický pokrok a posílená politická spolupráce naznačovaly, že by bylo možné podstatně snížit počet lidí trpících hladem. Zatímco pokrok byl nerovnoměrný, do roku 2014 hrozba extrémního hladu u velké části světové populace ustoupila.


Podle zprávy FAO 2021 The State of Food Security and Nutrition in the World (SOFI)

  • začal počet lidí trpících chronickým hladem postupně narůstat mezi lety 2014 a 2019.

  • V roce 2020 došlo k výraznému nárůstu - výsledkem bylo 768 milionů lidé trpící podvýživou.

  • K velkému nárůstu hladu od roku 2015 došlo v Africe a Jižní Americe.


Zpráva FAO z roku 2017 se zabývala třemi hlavními důvody nedávného nárůstu hladu


  1. klimatem 

  2. konflikty a

  3. ekonomickým zpomalením.


Vydání z roku 2018

se zaměřilo na extrémní počasí jako hlavní hybnou sílu nárůstu hladu a zjistilo, že nárůst je obzvláště závažný v zemích, kde byly zemědělské systémy nejcitlivější na extrémní výkyvy počasí.


Zpráva SOFI z roku 2019

zjistila silnou korelaci mezi nárůstem hladu a zeměmi, které utrpěly hospodářské zpomalení. Vydání pro rok 2020 se místo toho zaměřilo na vyhlídky na dosažení cíle udržitelného rozvoje souvisejícího s hladem (SDG).


Varovala, že pokud se neudělá nic proti nepříznivým trendům posledních šesti let, počet lidí trpících chronickým hladem se do roku 2030 zvýší o více než 150 milionů.





Zpráva z roku 2021


uvádí prudký nárůst hladu způsobený Pandemie covid19.

V oblasti zmírňování hladu se angažuje mnoho tisíc organizací působících na místní, národní, regionální nebo mezinárodní úrovni. Některé z těchto organizací se věnují úlevě od hladu, zatímco jiné mohou pracovat v několika různých oblastech. Organizace sahají od multilaterálních institucí přes národní vlády až po malé místní iniciativy, jako jsou nezávislé vývařovny. Mnoho z nich se účastní zastřešujících sítí, které spojují tisíce různých organizací na pomoc při hladovění.


Na globální úrovni je velká část celosvětového úsilí o zmírnění hladu koordinována OSN a zaměřena na dosažení SDG 2 nulového hladu do roku 2030.



WIKI_edited.png
bottom of page