top of page

ČISTÁ ENERGIE

7/10

Čeněk Pekař, 28.03.22 , rev: 19.9.23

ENERGIE

Cíl 7: zajištění přístupu k čisté a cenově dostupné energii



která je klíčová pro rozvoj zemědělství, obchodu, komunikací, vzdělávání, zdravotnictví a dopravy.

Svět pokračuje v pokroku směrem k cílům udržitelné energie – ale ne dostatečně rychle. Při současném tempu bude asi 660 milionů lidí stále postrádat přístup k elektřině a téměř 2 miliardy lidí budou do roku 2030 při vaření stále spoléhat na znečišťující paliva a technologie.



ZÁVISLOST ŽIVOTA NA ENERGII

Náš každodenní život závisí na spolehlivé a dostupné energii. A přesto je spotřeba energie dominantním přispěvatelem ke změně klimatu a představuje přibližně 60 procent celkových globálních emisí skleníkových plynů.



Od roku 2015 do roku 2021 se podíl celosvětové populace s přístupem k elektřině zvýšil z 87 procent na 91 procent.

Zajištění univerzálního přístupu k dostupné elektřině do roku 2030 znamená investice do čistých zdrojů energie, jako je sluneční, větrná a tepelná energie. Rozšiřování infrastruktury a modernizace technologií pro poskytování čisté energie ve všech rozvojových zemích je zásadním cílem, který může podpořit růst a pomoci životnímu prostředí.



CÍLE SNAŽENÍ

Dobře zavedený energetický systém podporuje všechna odvětví: od podnikání, medicíny a vzdělávání až po zemědělství, infrastrukturu, komunikace a špičkové technologie.


Přístup k elektřině v chudších zemích se začal zrychlovat, energetická účinnost se stále zlepšuje a obnovitelné zdroje energie dosahují působivých zisků. Je však třeba věnovat větší pozornost zlepšení přístupu k čistým a bezpečným palivům a technologiím pro vaření pro 2,3 miliardy lidí.




FOSILNÍ PALIVA

Po mnoho desetiletí jsou fosilní paliva, jako je uhlí, ropa nebo plyn, hlavními zdroji výroby elektřiny, ale spalování uhlíkových paliv produkuje velké množství skleníkových plynů, které způsobují změnu klimatu a mají škodlivé dopady na blaho lidí a životní prostředí. To se týká všech, nejen některých. Navíc spotřeba elektřiny ve světě rychle roste. Stručně řečeno, bez stabilních dodávek elektřiny nebudou země schopny pohánět své ekonomiky.


Bez elektřiny musí ženy a dívky trávit hodiny sháněním vody, kliniky nemohou uchovávat vakcíny pro děti, mnoho školáků nemůže v noci dělat domácí úkoly a lidé nemohou provozovat konkurenční podniky. Pomalý pokrok směrem k řešení čistého vaření je vážným celosvětovým problémem, který ovlivňuje lidské zdraví i životní prostředí, a pokud nesplníme náš cíl do roku 2030, téměř třetina světové populace – většinou ženy a děti – bude i nadále vystavena škodlivé znečištění ovzduší v domácnostech.


Abychom zajistili přístup k energii pro všechny do roku 2030, musíme urychlit elektrifikaci, zvýšit investice do obnovitelné energie, zlepšit energetickou účinnost a vyvinout příslušné politiky a regulační rámce.



DŮSLEDKY NEDOSTATKU ENERGIE

Energetické služby jsou klíčem k prevenci nemocí a boji proti pandemiím – od napájení zdravotnických zařízení a zásobování čistou vodou pro základní hygienu, přes umožnění vody pro základní hygienu až po umožnění komunikací a IT služeb, které spojují lidi při zachování sociálního odstupu.




MŮŽETE POMOCI

Co můžeme udělat pro vyřešení těchto problémů?

Země mohou urychlit přechod na dostupný, spolehlivý a udržitelný energetický systém investováním do obnovitelných zdrojů energie, upřednostněním energeticky účinných postupů a přijetím technologií a infrastruktury čisté energie.

Podniky mohou udržovat a chránit ekosystémy a zavázat se, že budou zajišťovat 100 % provozní potřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Zaměstnavatelé mohou snížit vnitřní poptávku po dopravě upřednostněním telekomunikací a pobídkou k méně energeticky náročným druhům dopravy, jako je cestování vlakem před cestováním autem a letadlem.

Investoři mohou více investovat do udržitelných energetických služeb a rychle přinášet na trh nové technologie od různorodé dodavatelské základny.

Můžete ušetřit elektřinu tím, že zapojíte spotřebiče do prodlužovacího kabelu a úplně je vypnete, když je nepoužíváte, včetně počítače. Můžete také jezdit na kole, chodit pěšky nebo jet veřejnou dopravou, abyste snížili emise uhlíku.

WIKI_edited.png
bottom of page