top of page
Návrat na úvodní stránku
LOGO PP_edited.png
téma SEBEROZVOJ
logo Zahradní noviny
ZAHRADNÍ 

Čeněk Pekař, revize: 7.2.2024

listy

DŮVĚRA  


Důvěra 

je ochota jedné osoby spoléhat se na jinou osobu. Typickými vlastnostmi, jež jsou díky důvěře vystavovány riziku, jsou  čest, spolehlivost a důvěryhodnost.


Sebedůvěra

je stav mysli nebo pocit, který se vyznačuje nepřítomností nejistoty, ostychu nebo rozpaků a je provázený klidnou vírou v sebe a své schopnosti, beze stop podceňování nebo nadutosti“. Definuje, jaký postoj má člověk k sobě samému, co prožívá, co cítí a jaké má potřeby.



MOTIVACE

Projevy důvěry jsou motivovány možností získání nějaké výhody, např. nabytí informace nebo přijetí zaměstnance pro práci, která vyžaduje nakládání s utajovanými skutečnostmi. Oběma entitami ve vztahu důvěry mohou být jak bytosti, používající přirozenou inteligenci, tak umělé systémy; příkladem případu, ve kterém jsou obě strany reprezentovány umělými systémy, je důvěra webového prohlížeče v certifikační autoritu.

Spoléhání na druhou stranu (člověka, instituci, věc, …) je odvozováno od vnímání jejích schopností a její věrohodnosti. Důvěra se vždy vztahuje k budoucnosti, a musí se tedy opírat o věci, které nelze bezpečně vědět; vždy je tedy spojena s nejistotou a rizikem.



 EXTRÉMY NEFUNGUJÍ

Přehnané sebevědomí a nedostatečné sebevědomí jsou extrémní polohy, kterých je lépe se vyvarovat. Ideální stav čehokoli je rovnováha a k té bychom měli směřovat všechna svá konání. Realistické hodnocení vlastních schopností umožňuje lidem najít zdravou rovnováhu mezi příliš malou a přílišnou důvěrou.

Příliš malá sebedůvěra může lidem zabránit riskovat a chopit se příležitostí – ve škole, v práci nebo ve společenském životě.


Příliš mnoho sebevědomí se může projevit jako domýšlivost, arogance nebo narcismus. Přeceňování vlastních schopností může také vést k problémům, jako je nedokončení projektů včas.


BUDOVÁNÍ DŮVĚRY A SEBEDŮVĚRY

Děti – a zvláště dospívající – se mohou potýkat s nejistotou a pochybnostmi o sobě samých, když procházejí různými rodinnými, školskými, přátelskými a romantickými vztahy. Rozhodující roly nemůže sehrát nikdo tak dobře, jako rodiče dítěte a stačí k tomu opravdu tak málo, jako je být dobrým vzorem.


Jak vést k sebevědomí děti?

I když rodiče mohou být pochopitelně v pokušení pomáhat dětem řešit každou výzvu, která se jim postaví do cesty, je více než prospěšné nechat děti, aby řešily problémy samy. Je důležité pomoci jim se v problému zorientovat, učit je prospěšnosti nadhledu, naučit motivaci a pomoci vštípit jim silný pocit sebevědomí a sebedůvěry.


A co teenager?

Co se zanedbá fatálně v ranném dětství se těžko teď dohání. Budování sebevědomí je v tomto věku závislé na dostatku svobody v rozhodování, jakou rodiče svému dospívajícímu potomku poskytnou.  Mohou podporovat cíle dospívajících, brát jejich chyby jako jejich zkušenosti s učením a neúspěchy jako důkaz snahy. Podporovat je v získávání praxe a vytrvalosti. Takto může rodič sehrát důležitou a prospěšnou roli a dospívajícím pomoci věřit v sebe sama.


ZDROJE

logo verywell
logo pt
home page
nabídka menu
struktura nabídek
  • Facebook
  • Instagram
  • Cvrlikání
O NÁS
ZDROJE
„Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.“
menu nabídka

EPITS 

 ICT od 1993

infoZAHRADY ver: 3.2

Copyright 2023 - 30

WEB BUILD : 6.2.2024

REVIZE OBSAHU: 28.12.2023

[  POUŽÍVÁME  OVĚŘENÉ INFORMACE Z TĚCHTO ZDROJŮ ]
link wiki
link URL Britanica
link URL
link URL CNN
ling URL
nabídka menu
link na URL
link URL
nabídka menu
nabídka menu
link BBC
menu nabídka
link
bottom of page