Neexistuje žádné dogma ani doktrína. Zen je přímá zkušenost toho, co bychom mohli nazvat konečnou realitou nebo absolutnem, přesto není oddělený od běžného, relativního. Tato přímá zkušenost je naším právem.
Co jetedy Zen?
Je to jak něco, čím jsme
tak něco, co děláme
KDO STÁL U JEHO ZRODU
Právě tuto cestu k realizaci ukázal asi před 2500 lety indický princ Siddhártha Gautama, který se stal známým jako Buddha Šákjamuni.
„Buddha“ jednoduše znamená „probuzený“. Jeho velkým učením bylo, že se všichni můžeme probudit; že v podstatě jsme všichni buddhové – židovští buddhové, křesťanští buddhové, hinduističtí buddhové, islámští buddhové, ašanti buddhové, haudenasaunee buddhové, sekulární buddhové.
ZEN Buddhismus
Zen klade důraz na přísné sebeovládání, meditační praxi a vhled (見性, Ch. jiànxìng, Jp. kensho), „vnímání skutečné podstaty“ sebe sama jako buddhovské mysli (bódhičitta a buddhovská povaha) a osobní vyjádření tento vhled do každodenního života ve prospěch druhých.
Můj výklad je, že bez ohledu na to, co se stane ve vašem životě, musíte pokračovat ve svém úkolu. Podle této filozofie můžete pojem „Osvícení“ s klidným srdcem nahradit jakýmkoli životním cílem. Jakmile něčeho dosáhnete, nic se nezmění. Stále musíte dělat to, co máte dělat.
ZEN A TI DRUZÍ
Za posledních pár let jsem o Zenu a všem, co s ním souvisí, mnoho načetl a zjistil jsem, že není chytrá věc zavěsit se na definice, postoje a skupiny. Buddhismus, Taoismus, ZEN – sdílejí mnoho stejných myšlenek. Abych byl upřímný, je mi zcela jedno, co je co a kdo vymyslel určité koncepty. To přenechám pseudo-intelektualistům tohoto světa. Vím jen, že mnoho zenových nauk je velmi užitečných pro klidný a šťastný život.
„Před osvícením naštípejte dřevo a noste vodu.
Po osvícení naštípejte dřevo a noste vodu.“
Wu Li
Zajímavé a přínosné články o ZENu. Ostatně celý web vypadá zajímavě i když zatím hodně nehotově