Grounding, doslovný překlad "uzemňování", je jedna z technik, které se používají při různých psychických záchvatech nebo potížích.
Jak lze pochopit ze slova "uzemňování", má grounding přivést člověka "zpět do reality". Je založený na soustředění na smysly, uvědomění si fyzična a přesun pozornosti pryč od ubližujících, nereálných nebo různě pokřivených a všeovládajících myšlenek. Některým lidem může grounding pomáhat s běžným soustředěním.
Co tedy grounding znamená a jak funguje?
Za běžné situace je grounging absolutně nenáročná technika. Jde o zapojení běžných lidských smyslů.
Zrakové techniky
- najděte zdroje světla ve vašem okolí. Vnímejte, jaké světlo vytvářejí a jaké díky němu vznikají stíny.
- hledejte dvojice, trojice... přeříkávejte si v duchu (nebo nahlas) názvy předmětů.
- najděte nějaký předmět a zkuste si představit, jaký by byl "na omak"
- přeříkávejte si barvy věcí kolem sebe
- počítejte kolik věcí vidíte, třeba knížky, zásuvky, svoje prsty...
- ....
Čichové techniky
- přivoňte si ke květině, vonné svíčce, parfému...
- přiložte si k obličeji ruce namazané voňavým krémem
- zkuste si vybavit vůni, kterou máte spojenou s nějakou dobrou vzpomínkou (pro mě například vůně Chorvatských borovic nebo podhoubí)
- ....
Sluchové techniky
- pusťte si hudbu, televizi, video, podcast, audioknihu - něco co upoutá vaši pozornost
- ťukejte na různé předměty a zkoumejte jak zní
- zaposlouchejte se kolem sebe... Je ticho? Zaslechnete v něm nějaký zvuk? Nebo je kolem vás hluk? Jaké zvuky v něm rozpoznáte?
- ....
Chuťové techniky
- poválejte na jazyku něco, co vám buď chutná, nebo naopak ne. Zamyslete se, co vám chuť připomíná, co myslíte, že by se k ní hodilo, jak by se dala zlepšit...
- zavzpomínejte na chuť něčeho, co máte doopravdy rádi, zamyslete se proč a kdy byste si to zase dali
- ....
Hmatové techniky
Těch je nepřeberné množství a jsou asi nejznámější a nejpoužívanější.
- soustřeďte se na věci, kterých se dotýkáte - oblečení, podlaha, židle, postel...
- vnímejte textury - zkuste si vzít něco hrubého nebo naopak hladkého a vnímat to prsty (hroty, linky, díry, nerovnosti...)
- přiložte si na tvář nebo tělo něco studeného nebo teplého, vnímejte teplotu svého těla a věcí kolem vás
- přejíždějte si rukama po těle, ve vlasech, hrajte si s vlasy, zkuste si je zamotat kolem prstů, zaplést... pokud můžete, zkuste poprosit někoho aby to dělal za vás
- ....
Všechny techniky můžete upravit podle své potřeby, kombinovat, upravovat. Třeba si najdete něco jiného, co vám pomůže.
Komu může grounding pomoct?
Jednoduchá odpověď je, že může pomoct každému - v určité situaci.
Nejběžněji ho ale používají lidé trpící PTSD - posttraumatickým stresem. Záchvaty PTSD je nutí znovu prožívat jejich traumata, živě jako by se právě děla. Když umí používat grounding, dokážou takovou epizodu zmírnit, přerušit nebo jí předejít, tím, že se ukotví v realitě pomocí soustředění na skutečné, současné věci.
Stejným způsobem může pomoci těm, co trpí disociativními poruchami. Disociativní epizoda může vypadat, jako by člověk uvnitř usnul, ačkoliv tělo je stále do určité míry vzhůru - člověk přestane mluvit uprostřed věty, zastaví se uprostřed cesty a jen zírá. Když tato epizoda skončí, vypadá to, jako by se probudil, často je zmatený. Grounding pomáhá lidem s disociativními poruchami stejně jako lidem s PTSD.
Grounding je užitečný pro ty, co trpí úzkostnou poruchou nebo spirálovitým myšlením. Upnutím myšlenek na smyslové vjemy mohou přerušit nezastavitelný tok myšlenek, který je uvádí do stresu nebo ke dnu. Je to jako rozptýlení.
I lidem s poruchami pozornosti jako ADHD může grounding pomoct. Takové poruchy mohou u někoho vypadat jako lidově řečeno "maglajs" v hlavě - neuspořádané myšlenky, několik linií myšlenek najednou - jako sedět v místnosti plné hovořících lidí, zatímco každý z nich říká něco, co vás velmi zajímá. Do toho často ještě někde v pozadí hraje hudba. Groundingem pak lze z takovéto směsice vytáhnout jednu převládající a výrazně to zvyšuje šance na udržení pozornosti.
Kde má grounding háček?
Přesně tak, jako obvykle je v tom háček, řekla bych, že hned několik.
Je třeba si uvědomit, že člověk takovou techniku potřebuje. Zvenku jen tak nikdo nepozná, že v nás vzniká problém, který by grounding mohl vyřešit a často to nevidíme ani my sami. Dokud nám to někdo neřekne, ani si neuvědomíme, že můžeme takový problém mít. Nebo že je řešitelný.
Pro ty se spirálovitým nebo vtíravým myšlením může být neskutečně těžké z toho proudu v kritickou chvíli vystoupit. On totiž člověk sám sobě nebývá kamarád a moc rád se přesvědčuje, že by si ty myšlenky měl myslet, že je to tak správně a že je to důležité. Je to nanic když bojujete sami se sebou, ale když dostanete možnost, i jenom nádech mimo rytmus, zkuste skočit ven a chňapnout po nějakém rozptýlení.
Pokud jde o ty s PTSD - jakýkoliv krok špatným směrem v tomto ohledu může naopak záchvat přivolat nebo zhoršit. Lidé s PTSD musí opatrně zkoušet, jaké techniky jim pomůžou. Pokud se snažíte pomoci někomu s takovou epizodou, snažte se s ním co nejvíce komunikovat, dělejte jen to co vám výhradně povolí. V některých situacích je lepší možnost nechat záchvat samovolně proběhnout než udělat něco špatně - pak se kdyžtak můžete zeptat, co by propříště pomohlo.
Nakonec...
Ano, i vám se může hodit.
O groundingu vím už dost dlouho, ale nikdy mě nenapadlo ho zkusit. Až do minulého týdne. Úplnou náhodou jsem si totiž na bramborové spirále úzkosti směrem do friťáku spánku vyčerpáním minulý týden vzpomněla, že něco takového existuje. Zkusila jsem to a pak jsem si ještě 20 minut pobrečela, protože to byl asi po sedmi letech občasných záchvatů první, který neskončil doslova ubrečením do spánku. Z úplného zoufalství jsem během ani ne minuty přeskočila na obláček naděje.
Tak třeba to taky s něčím pomůže.
Informace o této technice jsem se naučila na YouTubovém kanálu DissociaDID. Zde je odkaz na video (bohužel v angličtině), ve kterém je přibližně to, co jsem napsala - něco míň, něco víc: https://www.youtube.com/watch?v=RyQ-rF-SPNw&t=1111s
Moc hezké :) jen tu televizi bych možná nedoporučoval 🫠
Skvěle napsané