v plném znění Niels Henrik David Bohr,
narozen 7. října 1885, Kodaň, Dánsko –
zemřel 18. listopadu 1962, Kodaň,
dánský fyzik, který je obecně považován
za jednoho z předních fyziků 20. století.
Byl první, kdo použil kvantový koncept,
který omezuje energii systému na určité diskrétní hodnoty, na problém atomové a molekulární struktury. Za tuto práci obdržel v roce 1922 Nobelovu cenu za fyziku. Jeho četné role v počátcích a rozvoji kvantové fyziky mohou být jeho nejdůležitějším přínosem, ale díky jeho dlouhé kariéře bylo jeho zapojení podstatně širší, a to jak uvnitř, tak mimo svět (obor) fyziky
Kvantový model atomu
1913 - Bohr pokračoval ve studiu struktury atomu na základě Ruthefordova objevu atomového jádra a s využitím Planckovy a Einsteinovy kvantové teorie sestavil teoretický kvantový model atomu vodíku. Bohrův model vychází z planetárního modelu - kolem kladně nabitého jádra krouží elektron. Elektron se může pohybovat jen po drahách, jejichž energie se rovná celistvému násobku Planckovy konstanty. Předpokládá, že se atom skládá z kladných a záporných částic, které se navzájem přitahují. Tento teoretický model je správný jen částečně pro jednoduché atomy s právě jedním elektronem, nelze jej použít pro složitější atomy.
TIME LINE
1916 - profesor teoretické fyziky na univerzitě v Kodani.
1920 - ředitel Ústavu teoretické fyziky v Kodani.
1925 vedlo k formulaci Pauliho vylučovacímu principu a k teoretickému zdůvodnění uspořádání prvků v Mendělejevově periodické soustavě prvků.
Opmerkingen