top of page
Obrázek autoraČeněk Pekař

AKROSTICH

AKROSTICH

Co je akrostich? Zde je rychlá a jednoduchá definice:

Akrostich je báseň, v níž počáteční písmena, slabiky nebo slova každého verše nebo sloky tvoří slovo, jméno nebo větu, které se také mohou nazývat „akrostich“.


AKROSTICH V DETAILU

jsou nejčastěji psány jako forma poezie, ale lze je nalézt také v próze nebo je lze použít jako slovní hádanky.

Některé další klíčové podrobnosti o akrosticích:

Zatímco nejběžnějším typem akrostichu je typ tvořený počátečními písmeny každého řádku, existuje mnoho různých typů akrostichu s písmeny na různých pozicích.


Slovo, které je napsáno v akrostichu

se nazývá akrostich. Akrostich má obvykle zvláštní význam ve vztahu k obsahu akrostichu, jako je odhalování jména předmětu básně nebo jména jejího autora.

Akrostické básně mohou být psány v metrech nebo ve volném verši, s rýmem nebo bez něj.


Typy akrostických básní

V nejběžnějším typu akrostichových básní tvoří počáteční písmeno každého řádku slovo. Tento typ akrostichu se jednoduše nazývá akrostich.


Ale jiné typy akrostichu se specializovanějšími umístěními písmen, která hláskují slovo nebo frázi, mají zvláštní jména:


  • Telestich: Akrostich, ve kterém poslední písmena každého řádku hláskují slovo nebo zprávu.

  • Mesostich: Akrostich, ve kterém středy slov nebo řádků tvoří slovo nebo zprávu.

  • Dvojitý akrostich: akrostich, ve kterém jsou slova napsána jak prvním, tak posledním písmenem každého řádku, takže jedno slovo lze číst svisle po levé straně básně a další slovo lze číst svisle po pravé straně básně. .

  • Abecedarian: Akrostich, který místo hláskování slova píše abecedu. Chaucerova báseň „La Priere de Nostre Dame“ je příkladem abecedního akrostichu. Tento typ akrostichu může být také označován jako abecedarius.



Míra obtížnosti dekódování

skrytého poselství akrosticha se značně liší a tato obtížnost závisí na tom, jak pečlivě jej autor skryl, nebo naopak, jak záměrně jej odhalil. V mnoha případech je snadné rozpoznat slovo napsané v akrostichu, protože důležitá písmena jsou velká nebo tučná a padají na začátek každého řádku. V jiných případech mohl autor zamýšlet, aby bylo řešení akrostichů těžší, což je přivedlo k tomu, aby důležitá písmena vkládali jemněji tak, že je vložili jinam, než je první slovo každého řádku, nebo nechali písmena malá. Jinak řečeno: akrostich může být pořad, ve kterém autor chce, abyste ho viděli hned, nebo hádanka, kterou autor spokojí s tím, že někteří lidé najdou a jiní ne.


Akrostika vs. Zkratky

Akrostiky jsou v některých ohledech podobné zkratkovým slovům v tom, že oba zahrnují izolaci jednotlivých písmen, aby se vytvořilo nové slovo. Stejně jako báseň může tvořit akrostich „Růže“ z prvních písmen jejích čtyř řádků, tak je zkratka POTUS vytvořena převzatím prvních písmen „prezidenta Spojených států“.


Akrostiky a akronymy

však nejsou totéž, a to ze dvou důvodů:

  • Skutečná slova vs. slova vymyšlená:

  • Umělecká hodnota vs. praktické využití:

Akrostiky historií

Nejčasnější příklady akrostichů lze nalézt v hebrejské Bibli. Několik pasáží v knize Žalmů začíná písmeny abecedy, které tvoří abecední akrostich (akrostich, který vysvětluje celou abecedu). První příklady neabecedárních akrostiků pocházejí ze starověkého Řecka, kde byla erythraejská Sybila (věštec ze starověkého řeckého města Erythrae) známá tím, že psala svá proroctví na listy a uspořádala je tak, aby první písmena hláskovala slovo. Později se akrostichy běžně používaly ve středověké literatuře ke kódování tajné zprávy – například na disk


Osamělá vlčice

18 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page