top of page

VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI LIDSTVA

ZAHRADNÍ  listy

Marilyn Monroe

MLKing.jpg

Čeněk Pekař

15.5.2023

1.6.1926

USA

5.8.1962

USA

Marilyn Monroe (1926-1962) Modelka, herečka, zpěvačka a bezpochyby jedna z nejslavnějších žen dvacátého století. Monroe se stala ikonickou představitelkou slávy a ženské krásy. Je všeobecně považována za jednu z nejvlivnějších osobností americké kultury.

MARILYN MONROE

Marilyn Monroe, vlastním jménem Norma Jeane Mortenson, byla americká filmová herečka, modelka, zpěvačka a producentka. Většinu svého dětství strávila v pěstounské péči a sirotčinci, v roce 1946 pak podepsala smlouvu s filmovým studiem Twentieth Century Fox a věnovala se modelingu.


Raný život

Monroe se narodila, Norma Jeane Mortenson, v červnu 1926. Její matka byla Gladys Pearl Baker (rozená Monroe, 1902–84). Její otec byl neznámý a byla pokřtěna jako Norma Jeane Baker. Její matka Gladys měla turbulentní duševní stav a snažila se zvládat výchovu svých dětí. Prvních šest let Marilyn vychovávali pěstouni Albert a Ida Bolenderovi ve městě Hawthorne v Kalifornii. Její matka se poté pokusila vzít Marilyn zpět, ale utrpěla duševní zhroucení a Marilyn byla přemístěna mezi různé sirotčince a pěstounské domy. Traumatické dětství ji učinilo plachou a rezervovanou.

Těsně po svých 16. narozeninách, v roce 1942, se Monroe provdala za svého 21letého souseda Jimmyho Doughertyho. Marilyn se stala ženou v domácnosti, ale pár si nebyl blízký a Monroe hlásí, že se nudí. V roce 1943 její manžel odešel, aby se připojil k Merchant Marines, aby se zúčastnil amerického válečného úsilí. Krátce nato se rozešli.


Aby si vydělala na živobytí, přijala Marilyn práci v místní továrně na munici v Burbanku v Kalifornii. Tady Marilyn zažila svůj první velký zlom. Fotograf David Conover pokrýval továrnu na munici, aby ukázal ženy při práci pro válečné úsilí. Byl ohromen krásou a fotogenickou povahou Normy a použil ji na mnoha svých fotografiích. To jí umožnilo zahájit kariéru modelky a brzy se objevila na předních obálkách mnoha časopisů.


Průlom v kariéře

Rok 1946 byl pro Marilyn stěžejním rokem, rozvedla se se svým mladým manželem a změnila si jméno z nudné Norma Baker na okouzlující Marilyn Monroe (po své babičce). Vzala lekce dramatu a získala svou první filmovou smlouvu s Twentieth Century Fox. Jejích prvních několik filmů bylo nenápadných, ale od těchto začátků jí to vyneslo výraznější role ve filmech jako All About Eve, Niagara a později Gentleman Prefer Blondes a How To Marry A Millionaire.


Filmové úspěchy

Tyto úspěšné filmové role ji vynesly na světovou výsluní. Stala se ikonickou postavou hollywoodského půvabu a módy. Byla ztělesněním smyslnosti, krásy a šumivosti a byla přirozeně fotogenická. Často se ale s nástrahami slávy vyrovnávala jen těžko.


Role filmové i manželské

V roce 1954 se provdala za baseballovou hvězdu Joe DiMaggio, přítele, který měl přes dva roky. Monroe byla nyní jedním z největších kasovních taháků Hollywoodu, ale její smlouva, vyjednaná v roce 1950, ji nechala platit méně než jiné hvězdy. Monroe si také nepřál být typizován jako „blond bomba“ – jen hrát jednoduché role v komediích a muzikálech. Ve sporu o plat a výběr herectví byla dočasně suspendována 20th Century Fox, ale nakonec přistoupili na některé požadavky Monroe a dali jí vyšší plat. V září 1954 si zahrála ve filmu The Seven Year Itch, který byl vydán za širokého zájmu médií – po úspěšném mediálním kousku na Lexington Avenue v New Yorku. Monroe-marilyn-V roce 1955 usilovala o větší nezávislost na Foxu, začala s vlastní filmovou produkcí a začala studovat metodické herectví. Navzdory tomu, že média často odmítala Monroein potenciál, její snaha o zlepšení herectví se vyplatila a pozdější filmy získaly uznání kritiky za její širší rozsah herectví. Byla nominována na Zlatý glóbus za nejlepší herečku za Bus Stop (1956).


V roce 1959 získala Zlatý glóbus za roli ve filmu Some Like It Hot.

Její vztah s Joe DiMaggio byl rychle napjatý, kvůli jeho žárlivé a ovládající povaze. Monroe brzy požádala o rozvod, i když si pár i přes rozvod zachoval přátelství. Monroe začala chodit s dramatikem Arthurem Millerem a v roce 1956 se vdala. Aby se Monroe oženil, konvertoval k judaismu. Manželství se setkalo se značným mediálním zájmem pro kombinaci Millera, levicového intelektuála a Monroe, vnímané „hloupé blondýny“. Manželství bylo někdy poněkud nelaskavě označováno jako „Vejčitá hlava přesýpacích hodin“.

Aby se to zkomplikovalo, Miller byl vyšetřován pro své údajné „komunistické sympatie“ a šéfové médií Monroe vyzvali, aby vztah ukončil, ale Monroe to nepohnulo. FBI o ní otevřela spis, protože se obávala politických názorů jejího manžela.


Zdraví

Koncem padesátých let a začátkem roku 1960 se její zdravotní stav začal zhoršovat. Trpěla závislostí na barbiturátech a prožívala období deprese. Její manželství s Millerem se rozpadlo a měla poměry s Yvesem Montandem, Frankem Sinatrou a dalšími. V 60. letech 20. století bylo kvůli jejímu špatnému zdraví natáčení filmů náročné a výroba se často zpožďovala. Stále byla velmi žádaná a často se objevovala na titulní straně lesklých časopisů. V roce 1962 byla pozvána do Bílého domu, aby zazpívala k narozeninám J. F. Kennedyho.


Smrt a dědictví

Bohužel zemřela brzy na předávkování barbituráty v roce 1962 ve věku pouhých 36 let. Ačkoli Monroe kultivovala image ‚němé blondýny‘ – ve skutečnosti její image a osobnost bylo něco, co se starala o kultivaci a rozvoj – prostřednictvím médií a síly svého herectví. Přestože se v té době mnozí stavěli odmítavě, ujala se mocného systému hollywoodských studií a proti očekávání rozvinula svou hereckou kariéru s vlastními záměry. Za svou sebevědomou veřejnou osobnost však bojovala se vztahy a uchýlila se k těžkému užívání drog, což mělo škodlivý dopad na její duševní i fyzické zdraví. V jistém smyslu žila Monroe americký sen – vyrostla z anonymity a stala se slavnou herečkou, ale byl to sen zabarvený smutkem ze slávy, který nepřinesl klid ani štěstí.




galerie-osobnost
bottom of page