top of page

Egypt

ZAHRADNÍ
listy

Čeněk Pekař, revize: 17.11.2023

EGYPTSKÉ PYRAMIDY


Jsou to hrobky a nebo mají nějaký jiný, nám skrytý význam?

Jedna z prvních věcí, kterou si spojíte s Egyptem, jsou jeho pyramidy. Původně je staří Egypťané postavili zřejmě jako místo posledního odpočinku egyptské královské rodiny. Tvar pyramidy pak symbolizuje, jak světlo sestupuje ze Slunce na Zemi, stejně jako pyramida sestupuje ze svého vrcholu na zem.

Staří Egypťané také postavili všechny své pyramidy podél západního břehu Nilu, odkazující na zapadající Slunce. To symbolizuje posmrtný život ve starověké egyptské mytologii.





CO NA TO EGYPTOLOGOVÉ


Vědci, kteří nedávno odhalili tajnou chodbu ve Velké pyramidě v Gíze, seriózně prohlašují, že objev této chodby má potenciál stát se nejdůležitějším objevem světové archeologie.

Egyptští úředníci pro archeologii a historické starožitnosti potvrdili existenci záznamů, ve kterých je spekulováno o této skryté chodbě nad hlavním vchodem do Velké pyramidy v Gíze. Záznamy jsou staré několik tisíc let.


TAJEMNÉ PYRAMIDY

Bez ohledu na to, kolik toho o slavných Velkých pyramidách v Gíze v Egyptě objevíme, vždy se zdá, že tyto stavby obklopuje vzduch tajemna. Tyto masivní relikvie z éry Staré říše, postavené zhruba před 4500 lety, přežily zdánlivě všechno.


Samotná hmotnost pyramid je ohromující

  • největší z nich je vysoká 481 stop a

  • skládá se z 2,3 milionu kamenných bloků.


STAVEBNÍ METODY SPÍŠE ZÁHADOU

Dodnes vědci pokračují ve spekulacích o přesných stavebních metodách, které Egypťané používali při stavbě těchto starověkých architektonických zázraků. Dosud nejběžněji dohodnutá teorie se soustřeďuje kolem tisíců pracovníků, kteří používají mokrý písek jako mazivo k přesunu velkých kamenů, které vytěžili z nedalekého lomu na saních přes poušť. Důkazy také naznačují, že k přesunutí kamenů na místo mohly být použity rampy, i když stále není jasné, jak se tak těžké kusy dostaly do nejvyšších částí, zvláště v tak strmých úhlech.


VÍRA V POSMRTNÝ ŽIVOT

Protože egyptští faraoni věřili, že se v posmrtném životě stanou bohy, vytvořili tyto pyramidy jako zdobené hrobky naplněné vším, co budou potřebovat, aby po smrti prosperovali v příštím světě. Výrobu první pyramidy zahájil

faraon Chufu kolem roku 2550 př. Jeho syn,

faraon Khafre, postavil druhou, o něco menší pyramidu kolem roku 2520 př. n. l., kromě záhadné vápencové Sfingy, o které se předpokládá, že hlídá tuto hrobku. Třetí chrám byl postaven v roce 2490 př. od faraona Menkaureho a je výrazně menší než první dvě stavby, ale vyznačuje se složitějším vnitřním chrámem.





OTÁZKY ZŮSTÁVAJÍ

Říká se, že tyto úžasné stavby ukrývají tajemství starověkých egyptských faraonů. I když vědci dokázali objevit mnoho o různých místnostech a komorách v těchto pyramidách, stále zůstávají otázky nezodpovězené, zejména s nedávným objevem tajných chodeb a záhadné prázdnoty ve Velké pyramidě v Gíze. Zde jsou některá zajímavá fakta o těchto starověkých a tajemných divech.


VELKÁ PYRAMIDA V GÍZE

je posledním stálým „divem“ ze sedmi divů starověkého světa.

Sedm divů starověkého světa je následujících: Velká pyramida v Gíze, visuté zahrady Babylonu, Artemidin chrám v Efesu, Diova socha v Olympii, mauzoleum v Halikarnasu, Rhodský kolos a maják z Alexandrie. Šest z těchto starověkých staveb bylo zničeno buď přírodními příčinami, jako je zemětřesení, nebo lidským pleněním – s výjimkou Velké pyramidy v Gíze. Tato struktura přežila hodně.

Velká pyramida v Gíze byla po 3 871 let nejvyšší umělou stavbou na Zemi.

Od doby stavby až do roku 1311, kdy byla dokončena Lincolnova katedrála v Anglii, byla Velká pyramida vyšší než jakákoli jiná umělá stavba na celém světě. Dnes je Burdž Chalífa v Dubaji nejvyšší umělou stavbou na světě, která měří 2 722 stop.


DĚLNÍCÍ A TECHNOLOGIE

Předpokládá se, že na stavbě pyramid se podílelo jen 20 000 nebo až 100 000 dělníků. Tento předpoklad historiků a vědců je založen na dvou myšlenkách: první je, že starověký řecký historik Hérodotos tvrdil, že stavba trvala 20 let a 100 000 mužů, což je uvěřitelné, protože tito zemědělci pravděpodobně stavěli teprve tehdy, když se řeka Nil rozvodnila, zbývá méně práce na polích a více rukou připravených na pyramidu.


Archeologové však později ve 20. století našli důkaz, že jen 20 000 dělníků mohlo trvale (spíše než sezónně) stavět Velkou pyramidu.

Ve 12. století se kurdský vládce al-Malek al-Aziz Othman ben Yusuf pokusil zničit jednu z pyramid, ale úspěšně poškodil pouze tu nejmenší a na severní stěně zanechal svislou ránu. Tento pokus o zničení byl neúspěšný, protože úkol byl příliš velký (bez legrace), což se ukázalo jako neuvěřitelně drahé a časově náročné. Menkaureova pyramida utrpěla hlubokou ránu, ale jinak je dodnes neporušená.


ORIONOVA KORELAČNÍ TEORIE

Tato teorie, kterou v roce 1983 představil Robert Bauval, tvrdí, že tři Velké pyramidy v Gíze jsou umístěny v zákrytu se třemi hlavními hvězdami souhvězdí Orionova pásu – a že tato orientace byla záměrná. I když se to zdá možné, tato teorie se dočkala značného množství kritiky a vyvrácení.


VÝVOJ TVARU


Když lidé myslí na pyramidy, pravděpodobně si představí dokonale trojúhelníkovou Velkou pyramidu v Gíze. Nicméně pyramidy nebyly vždy tak rafinované. První pyramidy postavené během první dynastie ve skutečnosti připomínaly zikkuraty nedaleké Mezopotámie, což byly stupňovité kamenné stavby podobné terasám. Po několika staletích Egypťané zdokonalili svou architekturu, aby postavili malebné pyramidy, jaké známe dnes.



VELCÍ STAVITELÉ

Otroci nestavěli pyramidy v Egyptě.

Na rozdíl od biblické legendy otroci nestavěli egyptské pyramidy. Místo toho postavily pyramidy dělnické brigády z rolnictva, které během období sucha postavila egyptská vláda.

Protože v té době nemohli pracovat na polích, místo toho pracovali na pyramidách. Při stavbě pyramid dostávali jídlo a plat a také místo v posmrtném životě.



NEDOKONČENÉ DÍLO

Velká pyramida je ve skutečnosti neúplná.

Navzdory tomu, že se počítají mezi divy světa, z více než 100 starověkých egyptských pyramid byly odstraněny detaily. V případě Velké pyramidy je to, co dnes vidíme, jen pozůstatkem toho, co kdysi bylo, s povětrnostními vlivy a lupiči, kteří odstraňují detaily. Mezi těmito jemnými prvky byl zlatý vrcholový kámen ve tvaru pyramidy umístěný na vrcholu pyramidy. Jeho boky kdysi lemovaly leštěné vápencové bloky, než se rozpadly při zemětřesení ve 14. století.



IMHOTEP

Původním architektem pyramid byl kněz jménem Imhotep.

Jméno téměř jistě vyvolává franšízu Mumie, ale ve skutečnosti bylo Imhotep ve starověkém Egyptě docela běžné jméno. Zatímco Imhotep, který navrhl pyramidu, byl kněz a také inteligentní a vlivný muž, ve skutečnosti neměl magické schopnosti. Nebyl ani nesmrtelný, ani nebyl proklet za zradu života. Naopak, po jeho smrti vedly Imhotepovy úspěchy k tomu, že ho staří Egypťané uctívali jako boha jeho samotného.



KTERÁ JE NEJVĚTŠÍ


Egyptské pyramidy nejsou největší na světě.

Jsou možná nejznámější, ale rozhodně nejsou největší na světě. Tato pocta patří pyramidě opeřeného hada v Mexiku, která se rozkládá na ploše přes 200 km². Naproti tomu Velká pyramida v Gíze pokrývá pouze plochu přibližně 21 km². To znamená, že Velká pyramida je vyšší než pyramida opeřeného hada, 137 metrů proti 66 metrům.


ZDROJE

bottom of page