Nulové uhlíkové emise
Úmluva OSN o změně klimatu - známá jako COP21, vyústila v závaznou smlouvu podepsanou 174 zeměmi. Snaha podnítit opatření v boji proti změně klimatu po celém světě je však stále jen kus papírů bez praktické realizace...
Úmluva OSN o změně klimatu. Událost, známá jako COP21, která vyústila v závaznou smlouvu podepsanou 174 zeměmi. Snaha podnítit opatření v boji proti změně klimatu po celém světě je však stále jen víceméně kus papírů bez praktické realizace. Signatáři souhlasili, že se zaměří na omezení globálního oteplování na 1,5 °C, aby se pokusili zmírnit potenciálně katastrofické dopady celosvětového nárůstu průměrných teplot.
Od té doby je pokrok omezený, ale roste tlak veřejnosti na přijetí opatření. Po celém světě jsme - čas od času - svědky demonstrací a protestů, které od podniků a vlád požadují více než plané sliby. Chceme, aby si vlivní tohoto světa konečně připustili, že svět se čím dál rychleji řítí ke hraně útesu, pod kterým už pro lidi nebude, na této planetě, nadlouho žádný prostor.
Ukazuje se, že jednotlivci se stále více obávají, že budou osobně ovlivněni změnou klimatu. Široké mediální pokrytí lesních požárů, tajfunů a záplav zvyšuje povědomí o možném dopadu povětrnostních událostí a má velký vliv na veřejné mínění.
Budovy jsou zodpovědné za 38 % všech emisí a 35 % celosvětové spotřeby energie
Obavy spotřebitelů a zaměstnanců se promítají i do obchodních postojů. Třetina žebříčku Global Fortune 500, včetně prvních čtyř amerických společností Fortune 500, se veřejně a dobrovolně zavázala k dosažení čisté nuly uhlíku, 100% dodávek obnovitelné energie nebo vědecky podložených cílů zaměřených na udržení globálního oteplování pod 2 °C. Kampaň OSN Race to Zero, iniciativa Science Based Targets, služby CDP pro zveřejňování a srovnávání a desítky dalších organizací podepsaly tisíce podniků, které se všechny zavázaly jednat. Tím s sebou přivádějí nespočet dalších tisíc organizací tím, že začínají vyžadovat, aby jejich dodavatelé také pracovali na zlepšení své uhlíkové stopy.
V posledních letech došlo ke zrychlení stanovování cílů a opatření přijatých vládami. Cíle pro čisté nulové emise byly formálně stanoveny 31 zeměmi a Evropskou unií (která přidává dalších 27) s termíny v rozmezí od roku 2035 do roku 2050. Celkově pokrývají přísliby čisté nuly 68 % celosvětové ekonomiky2, zatímco více než 100 dalších zemí ( a 900 městských, státních a regionálních vlád3) takové cíle zvažuje nebo navrhlo4.